„Dioniso barzda“ – jau

Dioniso plakatas web

Romanas jau ir mūsų rankose! Jį galite rasti knygynuose, internetinėse parduotuvėse, skolintis bibliotekose. Pigiausias variantas jūsų lauks jaukiame „Minties“ knygynėlyje (Z. Sierakausko g. 15, Vilnius) arba puslapyje mintis.eu.

Plačiau apie tai, kas knygos viduje:

Ada sugniaužia kumštį ir apžiūrinėja: „Štai, mano širdies forma. Štai, mano širdies paskirtis. Ar norit patirti mano širdies smūgį, berniukai?“ (p. 191)

Trys naujojo tūkstantmečio vaikai – Kostas, Ignas ir Ada – charizmatiški, protingi jaunuoliai, gyvenantys Negražių Mergaičių mieste, kurio pavadinimą pakeitė pagal savo norą. Visi kiti pasaulio miestai jiems – tiesiog „globapolis“, visad ranka pasiekiamas, visad jų laukiantis. Jie šoka, skaito, keliauja, fotografuoja, kuria teorijas apie gyvenimą. Meilės trikampis tai susiriša, tai vėl išyra.

Šio romano personažus lengva įsimylėti: jie įsivaizduojami ir atpažįstami, su jų mintimis galima nesutikti, tačiau negalima atsispirti jų nuoširdumui, pastangai būti tikriems. Trys pasakojimų gijos pinasi, persmelkia, o kartais variantiškai atkartoja viena kitą. Naratyvas – daugiasluoksnis, punktyrinis, kiekvienas veikėjas savo laiku išgyvena savo dramatinį įvykį. Atsisakyta vientisos laiko linijos, todėl dingsta siužeto galimybė, tačiau lieka vidinė įtampa, o per tai – intriga.

Rašoma atsiremiant į personažų dėliojamus vojerizmo teorijos postulatus, todėl romanas ne tik aiškina pats save, bet tarsi ir kuria pats save. Personažams rašytojas, kaip ir Didysis Anonimas, yra juos kurianti dievybė. Galiausiai trijulė netgi „pamato“ autorių (kurio portretas išties puošia knygos viršelį). Paaiškėja, kad „padaras žaliomis akimis“ yra moteris. Romanas, kurio du trečdaliai pasakojami iš vyrų perspektyvos, visgi yra moters žvilgsnis į vyrą, save ir pasaulį.

Nors apstu poetinio romano ženklų, nuo lietuviškosios tradicijos autorę skiria pasaulietiška pozicija, tikroviškas kūrinio kontekstas ir tiksliai susegta struktūra. Kai kurių dalių fragmentacija, eskiziškumas arba „draftizmai“, yra sąmoningai pasirinkta žaidimo priemonė. Žaidžiama azartiškai ir pavojingai arti beprotybės, teisinant tuo, kad flirtas su beprotybe yra būdingas svaigulio dievui Dionisui. Ekstatinės kalbos proveržiai ir pulsuojantis teksto ritmas ypač ryškus scenose, kuriose trijulė leidžiasi į „požemines šamanų pamaldas“ – naktinius klubus, kur vyksta tikras dionisiškasis šėlsmas.

Ryškiai brėžiama seksualumo potemė esti už socialinių ir politinių debatų zonos. Tai žmogiškųjų jausmų, psichikos kompleksų sritis, diskursas be tabu, kuriam galima pritaikyti Nietzsches išsireiškimą anapus gėrio ir blogio. Veikėjai nori gyventi kitaip, negu juos mokė tėvai, bando rasti moralės vertybes, anot jų, labiau atitinkančias šiuolaikinio žmogaus poreikius. Vaikystės traumos analizuojamos ir teorizuojamos, taip bandant aprėpti, suvokti, perrašyti praeitį.

„Dioniso barzda“ – jaunatviškas, intelektualus, drąsus romanas, skirtas specifinei auditorijai. Toks tirštas, smūginis rašinys įtrauks ne vienam skaitymui: jo labirinte kaskart pamatysi naujų veidrodinių elementų, sutapimų ar neatitikimų, rasi popkultūros citatas ir filosofijos parafrazes, patirsi nuostabą ir galbūt netgi nerimą keliančių dalykų, o svarbiausia – atpažinsi savo jauną laiką, išgyventą su rizika ir pavojais, klaidomis ir atradimais, meilėmis ir išdavystėmis, noru ne vien suprasti, bet ir pakeisti pasaulį, į kurį ateini ne abejingas, o degantis.

Tai trečioji S. Bernotaitės prozos knyga. Novelių rinkinys „Gaisras“ išleistas 2010 m. ir pelnė Augustino Griciaus premiją už geriausią metų debiutą. Romanas „Katė, kurios reikėjo“ pasirodė 2013 m. ir buvo įvardintas kaip įvykis, paliksiantis ženklą lietuvių literatūroje.

Sandra Bernotaitė „Dioniso barzda“, romanas
Jovaro tiltai, 2015
256 p., 14×21 cm, minkšti viršeliai
ISBN 978-609-95497-3-6

Ištrauką iš šio romano galite skaityti „Jovaro tiltų“ e-zine #2 (nuoroda).

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s